9 września 2014 r. w Domu Prowincjalnym w Fouquieres les Bethune (Francja) siostra Bernadeta – Władysława Wilk obchodziła uroczyście jubileusz 50-lecia ślubów zakonnych.
Liturgię Mszy świętej z tej okazji celebrowało dwóch kapłanów: o. dr. Cyprian Moryc z Lublina (bernardyn) oraz ks. Camille Millour z Paryża. Aby dzielić wspólnie z siostrą Jubilatką radość jubileuszową, na tę wyjątkową okoliczność przybyły do Fouquieres siostry ze wszystkich pozostałych francuskich placówek, a więc – z Neuf Marche: s. P. M. Chrystyna Guz, s. Marcina Glezman i s. Laura Piróg; z Seminarium: s. Genowefa Kołacz i s. Anastazja Cisek; z Concordu: s. Zofia Cwajna, s. Lidwina Czapiewska i s. Ligia Bender oraz s. P. Bożena Rumin z Paray le Monial.
Czytaj więcej...

Warsztaty ikonograficzne w Rzeszowie to projekt o charakterze edukacyjnym, inspirujący do zaangażowania w rozwój osobistej i grupowej edukacji kulturalnej w wymiarze teoretycznym i praktycznym. Jest to nowatorska forma warsztatów adresowana do mieszkańców Rzeszowa w różnym wieku, szczególnie do młodzieży. Zajęcia praktyczne będą złożone z wykładu (czas trwania 30 min) oraz pracy plastycznej. Piątki godz. 18 do 21 (medytacja 30 min, wykład 30 min, praca plastyczna 2 godz.) Soboty od 9 do 13 i od 15 do 20 Niedziele od 9 do 14 Osoby realizujące warsztaty: O. dr Cyprian Janusz Moryc OFM, technik plastyk, wykładowca historii sztuki KUL, opiekun klasztornej pracowni artystycznej w Klasztorze oo. Bernardynów w Lublinie – prowadzący warsztaty O. Wiktor Piotr Tokarski OFM – koordynator projektu, nadzór merytoryczny Marta Fortuniak – nadzór techniczny Elwira Ginalska – nadzór artystyczny
Czytaj więcej...

Wspólnota Najświętszego Imienia Jezus organizuje rekolekcje w formie sesji warsztatowej pisania ikon. Jeśli jeszcze nigdy nie napisałeś żadnej ikony, to możesz to zrobić na najbliższych warsztatach w Żdżarach!

Rekolekcje mają charakter wyjazdowy i odbędą się w Domu Rekolekcyjnym im. bł. Franciszki Siedliskiej w Żdżarach koło Nowego Miasta nad Pilicą w dniach: 14-20 lipiec 2014 r.

Czytaj więcej...

W tym roku już po raz czwarty Wspólnota Najświętszego Imienia Jezus organizuje rekolekcje w formie warsztatów uwielbienia i kontemplacji Boga przez taniec. Nawet jeśli jeszcze nigdy nie byłeś na takich warsztatach, to możesz zacząć od tych najbliższych!

Rekolekcje mają charakter wyjazdowy i odbędą się w Domu Rekolekcyjnym im. bł. Franciszki Siedliskiej w Żdżarach koło Nowego Miasta nad Pilicą w dniach: 14-20 lipiec 2014 r.

Czytaj więcej...

o. Cyprian głosił rekolekcje wielkopostne w szwedzkim mieście Gawle w parafii św. Pawła w dniach 6- 8 kwietnia. Rekolekcje zorganizowali we współpracy z miejscowym proboszczem O. Damianem Polacy pracujący i mieszkający w Szwecji. Pierwsze kazanie było tłumaczone na język szwedzki ze względu na udział w Eucharystii Szwedów. Pozostałe nauczania kierowane były do Polaków, którzy dojeżdżali nawet z odległych stron.
Czytaj więcej...

Jeszcze odnośnie form zapraszania czy przyzywania: byłem kiedyś w małym miasteczku ukraińskim, gdzie mogłem zaobserwować ciekawy rytuał zapraszania gości. Polegał na wielokrotnym powtarzaniu zaproszenia, które było wciąż odrzucane. Tubylcy wyjaśnili mi, że zawsze ważna jest ilość ponawianych zachęt: jeśli ktoś wypowie zaproszenie jedynie raz, to tak naprawdę jest to komunikat, by nie przychodzić. Przyjąć zaproszenie należy tylko wówczas, gdy jest usilnie i wielokrotnie ponawiane. Myślę, ze podobnie może być z naszą relacją z Bogiem. My tylko kurtuazyjnie mówimy „przyjdź”, ale tak naprawdę nie jesteśmy otwarci i nie chcemy do naszego bałaganu zapraszać kogokolwiek, a zwłaszcza Boga.
Czytaj więcej...