Wspólnota Najświętszego Imienia Jezus na przełomie 2022 i 2023 roku przeżywała rekolekcje sylwestrowe w urokliwym Pratulinie, leżącym tuż przy granicy z Białorusią. Bezpieczną linią, która oddzielała nas od terroru totalitaryzmu ściany wschodniej było zakole rzeki Bug. Tym co wlewało w serca pokój i otuchę w tych niecodziennych okolicznościach, była świadomość, że znaleźliśmy się w miejscu nader niezwykłym ze względu na historię, która rozegrała się na tych ziemiach 24 stycznia 1874 roku. Pratulin stał się wówczas symbolem kaźni i męczeństwa ludzi, którzy chcąc uchronić za wszelką cenę wiarę przodków, postawili swoje życie na szali przywdziewając godność męczenników.

 

Ogromnym zaszczytem było dla nas nawiedzenie miejsca męczeństwa tych ludzi, tym bardziej, że tematem przewodnim rekolekcji sylwestrowych była „nadzieja”. Dzięki przepięknym i merytorycznym konferencjom duszpasterza Wspólnoty IHS - Ojca Andrzeja Derdziuka, mogliśmy poznać głębię tego słowa. Nabrało ono mocy, stało się dynamiczne, wypełniło przestrzeń wokół nas i stało się najpiękniejszym ze słów, które określiły naszą rzeczywistość tamtych chwili.

Rekolekcje wspólnotowe przeżywaliśmy w mniejszym niż zazwyczaj gronie, ze względu na choroby, które powstrzymały wielu członków i wiele rodzin przed wyruszeniem w drogę. Na ogromną pochwałę zasługuje tutaj postawa osób odpowiedzialnych z liderem na czele, którzy pomimo ogromu trudności zalewających nas ze wszystkich stron, podjęli wyzwanie i poprowadzili nas na kraniec świata, na spotkanie z bożą łaską w malutkim Pratulinie. Jako Wspólnota jesteśmy ogromnie wdzięczni i pełni uznania dla podjętego wysiłku i finalnego efektu. Dziękujemy wszystkim przyjaciołom, którzy przybyli z różnych części kraju, aby czerpać i dawać świadectwo swojej wiary. Nasze serca rosną, gdy możemy wzajemnie się umacniać – w całkowitej opozycji do świata, który próbuje stłamsić nadzieję, a zamiast niej zaszczepić strach i terror w postaci spadających rakiet i szalejącej wojny. Naszą wspólnotową odpowiedzią na ten stan rzeczy była żarliwa modlitwa, Msze Święte, adoracja Najświętszego Sakramentu, uwielbienie Boga w śpiewie i miłości wzajemnej w ramach poszczególnych posług rekolekcyjnych. Był to czas napełnienia się Duchem Świętym, czas przygotowania do wyjścia w świat z sercem Jezusa na dłoni, tak aby przekazywać Jego dobroć i prawdziwą nadzieję, której jedynie On jest źródłem, wszystkim napotkanym na naszej drodze.

 

W ramach przeżywanych rekolekcji mieliśmy okazję odwiedzić tzw. Martyrium, czyli miejsce upamiętniające męczeństwo unitów pratulińskich, a także wysłuchać wykładu historycznego na temat wydarzeń tamtych dni – za co serdecznie dziękujemy! Nie odbyło się również bez spaceru na miejsce pochówku męczenników, które znajdowało się na końcu pięknej drogi krzyżowej położonej pośród rozległych łąk i rozlewisk Bugu. W trakcie rekolekcji odwiedziliśmy również Kodeń, by wspólnie uczestniczyć we Mszy Świętej. Mieliśmy okazję modlić się przed cudownym obrazem Matki Bożej Kodeńskiej wypraszając u Pana Boga, za jej wstawiennictwem potrzebne łaski. Nowy Rok przywitaliśmy w rytmie tańców izraelskich, w których uwielbialiśmy Najwyższego.  Kolejną atrakcją były kalambury animowane przez wujka Henryka, gdzie dzieci wykazywały się świetną znajomością Pisma Świętego! Ogromne emocje wzbudziła również zabawa w tzw. „mafię” prowadzona przez wujka Lucę. Na ręce wszystkich posługujących składam ogromne podziękowania za Wasz trud i ofiarę na rzecz Wspólnoty.

 

Dziękujemy za czas modlitwy i czas zabawy! 

 

Z Panem Bogiem

 

Dawid Dylejko