"Światło Taboru" - Wystawa ikon w lubelskim WDK
Wojewódzki Dom Kultury w Lublinie zaprosił diakonię pisania i adoracji ikon oraz osoby piszące ikony w naszej Wspólnocie do zaprezentowania swoich prac. Ponieważ nasze ikony nie były jeszcze ukończone postanowiliśmy na wystawie zilustrować proces technologiczny pracy oraz świadectwo misterium pisania, czyli etapy medytacji prawd wiary związanych z poszczególnymi zadaniami w procesie pisania ikony.
Wyeksponowaliśmy nasze ikony rozpoczynając od prezentacji surowych desek podobrazia oraz pigmentów, płatków złota i narzędzi. Zgodnie z tradycja bizantyńską pisaliśmy ikonę Przemienienia Pańskiego, by otworzyć serca na światło Taboru. Taki też tytuł nadaliśmy miesięcznej wystawie oraz dwóm wernisażom: na rozpoczęcie i na zakończenie prezentacji.
W ramach wernisażu pokazaliśmy film Boskie Oblicze o chuście św. Weroniki z Manopello, która jest prawzorem wszystkich kanonicznych ikon Zbawiciela. O. Cyprian przedstawił podstawowe zagadnienia teologiczne i historyczne związane z pisaniem ikon w przeszłości oraz zarys koncepcji szkoły pisania ikon planowanej w ramach naszej wspólnoty. Przemek Zaremba i Ania Biega podzielili się swoim świadectwem spotkania z ikonami.
Akcentem ekumenicznym i miłą niespodzianką był koncert pieśni liturgicznych chóru katedry prawosławnej pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie. Na zakończenie obydwu spotkań uczestnicy modlili się o napełnienie Światłem Taboru poprzez wysłuchanie Ewangelii, modlitwy ikonopisów oraz osobiste zapalenie świecy przed ikoną Zwiastowania.